Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego

Przez 21 tygodni Peter Brandt postanowił zapisywać swoje działania na rynkach w ramach prowadzonego portfela. Efektem są przemyślenia dotyczące analizy wykresów i wyzwań na jakie narażony jest każdy trader.
ZOBACZ 5 MIESIĘCY HANDLU TRADERA, KTÓRY OD 1985 ZARABIA ŚREDNIOROCZNIE 68 PROCENT
Peter Brandt przez 21 tygodni prowadził dziennik monitorując na bieżąco wszelkie podejmowane przez siebie decyzje w ramach prowadzonego portfela Factor Trading. Efektem tych notatek jest książka, w której otrzymujemy przemyślenia, sugestie i rozterki gracza intuicyjnego. Autor jest zwolennikiem klasycznej analizy wykresów - koncentruje się wyłącznie na zachowaniach ceny i kilku podstawowych formacjach. Jego główne pole działania to rynki kontraktów terminowych (towary, indeksy) i forex. Krok po kroku pokazuje w jaki sposób powinno wyglądać budowanie stretegii - opracowanie planu, metody zarządzania ryzykiem, metody zarządzania całym procesem składania zleceń. W świecie, w którym coraz częściej mówi się o automatycznych systemach transakcyjnych mających na celu między innymi wyeliminowanie emocji przy podejmowaniu decyzji na giełdzie, jego książka jest nietypowa. Brandt przyznaje - jestem graczem intuicyjnym. I pisze wprost o wszystkich wadach z tym związanych - niecierpliwości, pomyłkach, frustracjach. Możemy krok po kroku śledzić jego działania, widząc sposób patrzenia na wykresy, analizę rynku, ale i obserwując błędy jakie popełniał.
To chyba najuczciwsza książka giełdowa ostatniej dekady. Peter analizuje swoje ostatnie dokonania oraz całą historię kariery tradera – począwszy od lat osiemdziesiątych. Pisze wiele mądrych rzeczy o emocjonalnych i technicznych wyzwaniach, przed jakimi staje gracz giełdowy, a następnie szczegółowo dokumentuje własne transakcje z ostatniego okresu. Pokazuje, że sukces wymaga przestrzegania własnej strategii, ale także elastyczności pozwalającej modyfikować ją, gdy rynek się zmienia. Każdy, kto chce przetrwać w tej branży, powinien przeczytać tę książkę.
Linda Raschke, trader, prezes LBRGroup, Inc., współautorka książki Street Smarts-High Probability Short Term Trading Strategies
SZCZEGÓŁY::
Tytuł: Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego. Zapiski z 21 tygodni prawdziwego handlu na rynkach walut i towarów
- Autor: Peter Brandt
- Tytuł oryginału: "Diary of professional commodity trader: Lessons from 21 weeks of real trading"
- Tłumaczenie: Grzegorz Zalewski
- Oprawa: twarda
- Liczba stron: 270
- ISBN: 978-83-63000-61-5
- Data wydania: kwiecień 2015
Partner wydania:
Patron medialny:
O autorze
Peter L. Brandt - działalność na rynkach terminowych rozpoczął w 1976 roku w ContiCommodity Services (część Continentaln Grain Company). Od początku jego celem była działalność na własny rachunek. W 1980 założył Factor Trading Co., Inc, która przede wszystkim zajmowała się zaządzaniem jego prywatnymi środkami, choć również prowadziła analizy i usługi dla klientów instytucjonalnych (wśród nich była midzy innymi legendarna Commodities Corporation).
W maju 1995 przerwał aktywność na rynkach zajmując sie działalnością pozabiznesową. W 2007 roku powrócił do aktywności traderskiej.
Od początku swojej działalności jego średnioroczna stopa zwrotu wyniosł ponad 67%. W ciągu 18 lat aktywności, tylko 4 zakończyły się stratą.
Jest współautorem książki Trading Commodity Futures with Classical Chart Patterns, napisanej wspólnie z Brucem Babcockiem, jr.
Spis treści
Część I Podstawy skutecznej spekulacji
Wprowadzenie
Jak zostałem graczem na rynkach terminowych
Dlaczego napisałem tę książkę
Dla kogo jest ta książka?
Plan książki
Rozdział 1 Historia i teoria klasycznej analizy wykresów
Moje podejście do zasad
Trzy najważniejsze ograniczenia
Podsumowanie
Część II Plan udanej spekulacji
Rozdział 2 Opracowanie strategii
Osobowość i temperament tradera
Odpowiedni kapitał
Ogólne zasady zarządzania ryzykiem
Rozdział 3 Wyszukiwanie transakcji i słownik tradera
Wyszukiwanie okazji transakcyjnych
Rozdział 4 Formacje doskonałe
Rozdział 5 Jak działa strategia Factor Trading
Wyszukiwanie okazji transakcyjnych
Otwarcie pozycji
Zarządzanie ryzykiem transakcji
Zarządzanie zleceniami
Rozdział 6 Trzy przypadki wykorzystania strategii Factor Trading
Niezapomniana sytuacja techniczna na wykresie Dow Jones
Rok handlu złotem
Rok na rynku cukru
Rozdział 7 Cechy skutecznego tradera
Głęboka wiedza o sygnałach
Dyscyplina i cierpliwość
Autoanaliza i analiza strategii
Akt wiary
Część III Dziennik transakcji - eksperyment się zaczyna
Rozdział 8 Miesiąc pierwszy, grudzień 2009
Rozdział 9 Miesiąc drugi, styczeń 2010
Rozdział 10 Miesiąc trzeci, luty 2010
Rozdział 11 Miesiąc czwarty, marzec 2010
Rozdział 12 Miesiąc piąty, kwiecień 2010
Część IV Podsumowanie
Rozdział 13 Analiza wyników
Wyniki strategii
Ewolucja tradera (i strategii)
Podsumowanie, czyli wnioski na przyszłość
Rozdział 14 Lista najszykowniejszych
Post scriptum
Ostateczny wynik
Wyniki na tle branży
Odpowiednia perspektywa
Cytaty::
Głupotą jest zakładać, że wykresy dostarczają bestronnej informacji pozwalającej zrozumieć zachowania cen. Nastawienie i przekonania tradera są zawsze wbudowane w jego własną analizę wykresów.
Wielu początkujących graczy zakłada, że każda transakcje powinna przynieść zysk. Profesjonaliści pracują przy założeniu, że każda z transakcji może zakończyć się stratą.
Zbyt duża uwaga poświęcana jakiemuś rynkowi bardzo często kończy się głupimi transakcjami.
Przez lata aktywności, czyli w okresie od 1981 do 1995 roku (włączając w to czas, gdy przekazałem rachunek do zarządzania innemu traderowi), i ponownie od 2007 roku moja średnioroczna stopa zwrotu wyniosła 68,1 procent. W czasie, gdy sam zajmowałem się zarządzaniem, jeden rok zakończyłem stratą (–4,7 procent w 1988 roku). Średnia wielkość rocznych obsunięć, których doświadczyłem (według danych na koniec miesiąca), wyniosła 15,4 procent.