Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych
- Wznowienie

Książka „Droga inwestora" to książka, o każdym kto zetknął się z rynkiem finansowym. Chcielibyśmy być różni i oryginalni, a jednak gdy zaczynamy działać na rynkach finansowych popełniamy te same błędy co wszyscy.
PRZEWODNIK PO DRODZE KAŻDEGO INWESTORA
Książka „Droga inwestora" to książka, o każdym kto zetknął się z rynkiem finansowym. Chcielibyśmy być różni i oryginalni, a jednak gdy zaczynamy działać na rynkach finansowych popełniamy te same błędy co wszyscy. Gdy zarabiamy pieniądze nie zwracamy uwagi na zagrożenia i uważamy, że dzięki naszym umiejętnościom odnosimy sukcesy. Gdy zaczynamy tracić szukamy winy wszędzie tylko nie w nas samych.
Schemat działania gracza, inwestora, czy spekulanta jest w gruncie rzeczy taki sam. Chcielibyśmy być postrzegani jako osoby racjonalne, a jednak nasze działania poddane są ogromnym emocjom i irracjonalnościom.
Książka ma formę rozmowy między dwoma osobami. Aktywnym spekulantem oraz psychologiem zajmującym się podejmowaniem decyzji przez inwestorów giełdowych. Jej celem jest pokazanie w jaki sposób działają schematy w podejmowaniu decyzji przez uczestników rynku, w jaki sposób się przed nimi bronić i zyskać nową perspektywę. Perspektywę inwestora świadomego swych ułomności, irracjonalności i nielogicznych decyzji.
***
"Chciwość, nadmierny optymizm, strach, panika, nadzieja. To standardowy zestaw uczuć i emocji, które towarzyszą każdemu ... inwestorowi. Niezależnie czy ma za sobą kilkanaście lat doświadczeń czy jest giełdowym żółtodziobem. Skoro dotyczą wszystkich to co zrobić żeby je oswoić, a może wyeliminować?
Zalewski i Zaleśkiewicz w Drodze inwestora wychodzą z założenia, że pierwszy krok do sukcesu to "dokładne rozpoznanie wroga". A drugi polubienie go. Dlatego też rozkładają na czynniki pierwsze zachowania giełdowych tłumów, tłumaczą mechanizmy, które je powodują i wskazują jakie szkody w portfelach inwestorów mogą wyrządzić. Pozbawiają też złudzeń tych, którym wydaje się, że można emocje wyeliminować. W końcu dzięki "strachowi i chciwości" świat rozwija się od tysięcy lat. Dlaczego więc rynki finansowe miałyby być ich
pozbawione?
Czytelnikom ta rozmowa naukowca obalającego mit homo economicus (Zaleśkiewicz) z wieloletnim inwestorem, a często "spowiednikiem" spekulantów (Zalewski) powinna dać wiele do myślenia. Tracący na giełdzie nie znajdą w niej Złotego Graala, a raczej własne błędy. Ale ich zrozumienie powinno przynieść daleko większe oszczędności niż koszt zakupu tej książki."
Michał Wojciechowski - Doradca Zarządu Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
PARTNER WYDANIA:
PATRONAT:
PARTNER WYDANIA:
PATRONAT:
O autorach::
Tomasz Zaleśkiewicz
Psycholog - profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie kieruje Katedrą Psychologii Ekonomicznej. Zajmuje się badaniami dotyczącymi podejmowania decyzji, psychologii oceny ryzyka, psychologii inwestowania i zachowań ekonomicznych.
Jest autorem kilku książek na powyższe tematy, między innymi książki "Psychologia inwestowania. Wprowadzenie do behawioralnych finansów" wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Współpracuje z wieloma badaczami z zagranicy; jest członkiem zarządu organizacji naukowej International Association for Research in Economic Psychology. Poza praca naukową prowadzi wykłady dla inwestorów i kadry menedżerskiej.
Grzegorz Zalewski
Na rynkach finansowych obecny od 1993 roku. Pracował jako analityk, a później jako szef działu analiz w Gazecie Giełdy Parkiet. Publikował liczne teksty o charakterze edukacyjnym i analitycznym w specjalistycznej prasie finansowej.
Był redaktorem naczelnym magazynu Profesjonalny Inwestor.
Pracował jako analityk oraz zarządzający portfelem akcjo w TFI DWS, gdzie odpowiadał również za transakcje zabezpieczające na rynku terminowym.
Założył i przez dziesięć lat (2001-2010) prowadził portal futures.pl poświęcony spekulacji na rynkach terminowych.
Prowadzi szkolenia dotyczące rynków finansowych (instrumenty pochodne, systemy transakcyjne, psychologia inwestowania i in.) dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.
Założyciel Wydawnictwa Linia.
Od 2006 roku ekspert Domu Maklerskiego BOŚ SA, oraz prowadzący szkolenia w zakresie spekulacji na rynkach instrumentów pochodnych, psychologii inwestowania oraz analizy technicznej dla instytucji rynku kapitałowego.
W 2010 roku Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych przyznał honorowe członkostwo w SII, za szczególny wkład w edukację środowiska inwestorskiego.
Spis treści
Przedmowa
Część I CHCIWOŚĆ
Optymizm
Ekscytacja
Podniecenie/Euforia
Część II STRACH
Niepokój
Zaprzeczanie
Lęk/Strach
Rozpacz/Panika
Kapitulacja/Zniechęcenie
Depresja
Niewiara
Nadzieja/Optymizm
Podsumowanie
Dodatek
Linki::
Rozmowa Grzegorza Zalewskiego i Tomasza Zaleśkiewicza podczas corocznej konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.