Zapraszamy do naszego sklepu na Allegro

Przejdź do Allegro

Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych

  • Wznowienie
30,00 zł
Brutto

Książka „Droga inwestora" to książka, o każdym kto zetknął się z rynkiem finansowym. Chcielibyśmy być różni i oryginalni, a jednak gdy zaczynamy działać na rynkach finansowych popełniamy te same błędy co wszyscy.

Ilość

PRZEWODNIK PO DRODZE KAŻDEGO INWESTORA

Książka „Droga inwestora" to książka, o każdym kto zetknął się z rynkiem finansowym. Chcielibyśmy być różni i oryginalni, a jednak gdy zaczynamy działać na rynkach finansowych popełniamy te same błędy co wszyscy. Gdy zarabiamy pieniądze nie zwracamy uwagi na zagrożenia i uważamy, że dzięki naszym umiejętnościom odnosimy sukcesy. Gdy zaczynamy tracić szukamy winy wszędzie tylko nie w nas samych.

Schemat działania gracza, inwestora, czy spekulanta jest w gruncie rzeczy taki sam. Chcielibyśmy być postrzegani jako osoby racjonalne, a jednak nasze działania poddane są ogromnym emocjom i irracjonalnościom.

Książka ma formę rozmowy między dwoma osobami. Aktywnym spekulantem oraz psychologiem zajmującym się podejmowaniem decyzji przez inwestorów giełdowych. Jej celem jest pokazanie w jaki sposób działają schematy w podejmowaniu decyzji przez uczestników rynku, w jaki sposób się przed nimi bronić i zyskać nową perspektywę. Perspektywę inwestora świadomego swych ułomności, irracjonalności i nielogicznych decyzji.

***

"Chciwość, nadmierny optymizm, strach, panika, nadzieja. To standardowy zestaw uczuć i emocji, które towarzyszą każdemu ... inwestorowi. Niezależnie czy ma za sobą kilkanaście lat doświadczeń czy jest giełdowym żółtodziobem. Skoro dotyczą wszystkich to co zrobić żeby je oswoić, a może wyeliminować?

Zalewski i Zaleśkiewicz w Drodze inwestora wychodzą z założenia, że pierwszy krok do sukcesu to "dokładne rozpoznanie wroga". A drugi polubienie go. Dlatego też rozkładają na czynniki pierwsze zachowania giełdowych tłumów, tłumaczą mechanizmy, które je powodują i wskazują jakie szkody w portfelach inwestorów mogą wyrządzić. Pozbawiają też złudzeń tych, którym wydaje się, że można emocje wyeliminować. W końcu dzięki "strachowi i chciwości" świat rozwija się od tysięcy lat. Dlaczego więc rynki finansowe miałyby być ich

pozbawione?

Czytelnikom ta rozmowa naukowca obalającego mit homo economicus (Zaleśkiewicz) z wieloletnim inwestorem, a często "spowiednikiem" spekulantów (Zalewski) powinna dać wiele do myślenia. Tracący na giełdzie nie znajdą w niej Złotego Graala, a raczej własne błędy. Ale ich zrozumienie powinno przynieść daleko większe oszczędności niż koszt zakupu tej książki."

Michał Wojciechowski - Doradca Zarządu Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

 

PARTNER WYDANIA:

BOSSA_short_pozytyw

 

PATRONAT:

logo_SII

PARTNER WYDANIA:

BOSSA_short_pozytyw

 

PATRONAT:

logo_SII

O autorach::

Tomasz Zaleśkiewicz

Psycholog - profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie kieruje Katedrą Psychologii Ekonomicznej. Zajmuje się badaniami dotyczącymi podejmowania decyzji, psychologii oceny ryzyka, psychologii inwestowania i zachowań ekonomicznych.

Jest autorem kilku książek na powyższe tematy, między innymi książki "Psychologia inwestowania. Wprowadzenie do behawioralnych finansów" wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Współpracuje z wieloma badaczami z zagranicy; jest członkiem zarządu organizacji naukowej International Association for Research in Economic Psychology. Poza praca naukową prowadzi wykłady dla inwestorów i kadry menedżerskiej.

Grzegorz Zalewski

Na rynkach finansowych obecny od 1993 roku. Pracował jako analityk, a później jako szef działu analiz w Gazecie Giełdy Parkiet. Publikował liczne teksty o charakterze edukacyjnym i analitycznym w specjalistycznej prasie finansowej.

Był redaktorem naczelnym magazynu Profesjonalny Inwestor.

Pracował jako analityk oraz zarządzający portfelem akcjo w TFI DWS, gdzie odpowiadał również za transakcje zabezpieczające na rynku terminowym.

Założył i przez dziesięć lat (2001-2010) prowadził portal futures.pl poświęcony spekulacji na rynkach terminowych.

Prowadzi szkolenia dotyczące rynków finansowych (instrumenty pochodne, systemy transakcyjne, psychologia inwestowania i in.) dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

Założyciel Wydawnictwa Linia.

Od 2006 roku ekspert Domu Maklerskiego BOŚ SA, oraz prowadzący szkolenia w zakresie spekulacji na rynkach instrumentów pochodnych, psychologii inwestowania oraz analizy technicznej dla instytucji rynku kapitałowego.

W 2010 roku Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych przyznał honorowe członkostwo w SII, za szczególny wkład w edukację środowiska inwestorskiego.

Spis treści

Przedmowa

Część I CHCIWOŚĆ

Optymizm

Ekscytacja

Podniecenie/Euforia

Część II STRACH

Niepokój

Zaprzeczanie

Lęk/Strach

Rozpacz/Panika

Kapitulacja/Zniechęcenie

Depresja

Niewiara

Nadzieja/Optymizm

Podsumowanie

Dodatek

 

 

Linki::

Rozmowa Grzegorza Zalewskiego i Tomasza Zaleśkiewicza podczas corocznej konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Posłuchaj

blog Grzegorza Zalewskiego na stronach bossa.pl

Wywiad z prof. Tomaszem Zaleśkiewiczem

Zalewski_droga

Opis

Autor
Tomasz Zaleśkiewicz, Grzegorz Zalewski
Tytuł
Droga inwestora. Chciwość i strach na rynku finansowym
Liczba stron
155
ISBN
978-83-63000-12-7
Rok wydania
2011