Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?

Peter D. Schiff, który jest znany ze swojego zakładu o 1 centa z 2006 roku, o to że na rynku nastąpi krach napisał wyśmienitą książkę o ekonomii. Na podstawie prostej historii mieszkańców pewnej wyspy wyjaśnia czytelnikowi kolejne pojęcia związane z gospo
[ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 15.09.2022]
ZOBACZ JAK DZIAŁA GOSPODARKA
Peter D. Schiff, który jest znany ze swojego zakładu o 1 centa z 2006 roku, o to że na rynku nastąpi krach napisał wyśmienitą książkę o ekonomii. Na podstawie prostej historii mieszkańców pewnej wyspy wyjaśnia czytelnikowi kolejne pojęcia związane z gospodarką i jej zawiłościami. Ilustrowana zabawnymi rysunkami książka powinna stać się podstawową lektur wszystkich tych, którzy boją się podręczników do makroekonomii, a dzięki fantastycznemu wykładowi Schiffa mają szansę zrozumieć o co tak naprawdę chodzi we współczesnych gospodarkach różnych krajów.
Fragment wstępu:
"W 2007 roku, gdy świat nagle stanął na skraju przepaści przed największą katastrofą gospodarczą ostatnich trzech pokoleń, niewielu ekonomistów zdawało sobie sprawę z nowego zagrożenia na horyzoncie. Trzy lata później, gdy już tkwimy po kolana w bagnie, ekonomiści proponują nam rozwiązania, które dla większości osób wydają się cokolwiek niedorzeczne. Próbują nam bowiem wmówić, że musimy zadłużyć się jeszcze bardziej, aby zażegnać kryzys zadłużenia i musimy wydawać pieniądze, aby pomyślnie rozwijać gospodarkę. Umiejętność prognozowania ekonomistów była parę lat temu tak zamglona, a ich obecne sugestie tak bardzo przeczą zdrowemu rozsądkowi, ponieważ niewielu spośród nich zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest proces naukowy. Oderwanie ekonomistów od rzeczywistości bierze się z niemal powszechnego przyjęcia za pewnik teorii Johna Maynarda Keynesa, niesamowicie mądrego, brytyjskiego ekonomisty z pierwszej połowy ubiegłego wieku, który miał jednak wyjątkowo głupie wyobrażenie o przyczynach rozwoju gospodarczego. Keynes osiągnął bowiem coś, co udaje się nielicznym: przekonał wszystkich, że coś, co jest w istocie banalnie proste, jest rzekomo rozpaczliwie skomplikowane."
"Mimo, że na pierwszy rzut ona to zabawna książka z obrazkami, nie jest to ksiażka dla dzieci - choć dzieci, te starsze, też przeczytają ją z przyjemnością. To przemyślana analiza amerykańskiej gospodarki i przyczyn jej niedawnego kryzysu, z której mogą skorzystać nie tylko inwestorzy, lecz także politycy"
Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Patronat medialny:
Szczegóły::
Tytuł: Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?
- Autor: Peter D. Schiff, Andrew J. Schiff
- Tytuł oryginału: "How an Economy Grows and Why it Crashes", wyd. 2010
- Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman
- Oprawa: miękka
- Liczba stron: 233
- ISBN: 978-83-63000-11-0
- Data wydania (miękkiego): listopad 2018
Patronat medialny:
O autorze:: Peter D. Schiff
amerykański ekonomista, prezes Euro Pacific Capital, doradca ekonomiczny Rona Paula – kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008, komentator ekonomiczny w stacjach telewizyjnych CNBC i Fox, przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii.
Znany z tego, że w sierpniu 2006 roku publicznie założył się o 1 centa z Arthurem Lafferem, doradcą prezydenta Reagana, o to, czy w 2007 roku czeka nas kryzys gospodarczy.
Andrew J. Schiff - pełni obowiązki dyrektora ds. komunikacji oraz rzecznika prasowego w Euro Pacific Capital. Jako specjalista w zakresie kontaktów z mediami i komunikacji finansowej, występuje często na konferencjach i gości w telewizji, za której pośrednictwem przybliża Amerykanom gospodarkę wolnorynkową oraz ideę ograniczonego państwa.
Recenzje::
"Bracia Schiff przedstawiają prostą, wręcz bajkową historię gospodarki samowystarczalnej. Oparta ona jest na połowie jednej ryby dziennie i na analogii do historii gospodarki amerykańskiej. Dokonują przy tym uproszczeń chronologicznych przenosząc postacie z jednej epoki do drugiej, ale zyskując na ostrości prezentacji procesów gospodarczych, które w rzeczywistości przebiegają często zbyt wolno aby przeciętny obywatel zrozumiał ciąg przyczynowo-skutkowy tragedii."
Anna Wielopolska, obserwatorfinansowy.pl (całość recenzji)
"„Gospodarka, rozwój, krach” tylko z pozoru wygląda na lekką książeczkę o ekonomii. To świetnie napisany manifest amerykańskiego libertarianizmu. Książka jest stylizowana na kreskówkę. To opowieść o trzech panach, którzy żyją na wyspie i ich jedynym źródłem pożywienia są ryby. Mężczyźni nie znają żadnych narzędzi i muszą łapać zdobycz gołymi rękami. Zadanie to jest tak czasochłonne, że zajmuje im za każdym razem cały dzień. Pewnego dnia jeden z nich, Abel, wpada na pomysł skonstruowania rybołaparki. Innowacja się opłaca. Od następnego dnia Abel może łapać nie jedną, lecz kilka ryb, i to w krótszym czasie. Współmieszkańcy wyspy zaczynają go naśladować. Z ducha przedsiębiorczości rodzi się Usonia, miniatura gospodarki Stanów Zjednoczonych."
Rafał Woś, forsal.pl, Dziennik Gazeta Prawna (Gospodarka rozwój krach - recenzja Gazeta Prawna)