Z powodu pandemii i ograniczeń, do odwołania odbiór osobisty książek zostaje zawieszony

Logo Wydawnictwa Linia

( ... szt. )
Ustawienia
Rejestracja Logowanie
Tu jesteś: Strona główna » Ciekawostki rynkowe » Analizy i wykresy » Złoto - 5.11.2014
Reklama

Złoto - 5.11.2014

Odwrotna korelacja między amerykańskim dolarem i złotem jest prawdopodobnie jedną z najpowszechniej znanych zależności na rynkach walutowych. Wynika ona z faktu, że złoto służy jako zabezpieczenie przed inflacją, natomiast dolar czerpie siłę z przypisanych mu stóp procentowych.

Ashraf Laidi, „Międzyrynkowa analiza kursów walutowych”

Odwrót od złota jest faktem, z którym zdają się dyskutować obecnie wyłącznie wyjątkowo twardzi przeciwnicy papierowego pieniądza, którzy nie wierzą w trendy na rynkach. Jeszcze całkiem niedawno (2-3 lata temu) pojawiały się opinie o kolejnych możliwych rekordach. 6000 dolarów za uncję zdaniem zwolenników złotego kruszcu, nie było wcale absurdalnym wymysłem. Jeszcze w styczniu 2012 roku w ankiecie przeprowadzonej przez London Bullion Market Association (LBMA), 19 jej uczestników na 26 przewidywało, że w 2012 roku cena złota powróci ponad 2000 dolarów. Tak się jednak nie stało. Od szczytów osiągniętych latem 2011 trend spadkowy na złocie jest coraz bardziej widoczny. W tej chwili (listopad 2014) cena złota znajduje się ponad 40 procent poniżej tamtych maksimów.

 

„Bańkę rozpoznamy po tym, że wszyscy nasi znajomi zainwestują już w złoto wszystko , co mieli , i gdy ludzie zaczną przekonywać, że jego cena nigdy nie spadnie."
Paul Knott, „To boli!"

 

 

Z perspektywy analizy technicznej obecna sytuacja na wykresie jest wyjątkowo obiecująca. Jeśli wybicie z ponad rocznej konsolidacji miałoby być faktem, może to zaowocować kolejną falą silnej wyprzedaży i sprowadzeniem ceny złota do wartości trzycyfrowych. Fakt wybicia widoczny jest bardzo wyraźnie na wykresie tygodniowym. Naturalnie można oczekiwać testowania obszaru 1180 -1200, z prawdopodobnym nawet powrotem do konsolidacji. Na razie jednak można założyć, że wybicie jest faktem i oczekiwać, że w kolejnych miesiącach cena dalej będzie spadała.

Złoto - wykres tygodniowy


Konserwatywny technik, który liczy zakres wybicia na podstawie wysokości konsolidacji – wyznaczy zasięg docelowy fali spadkowej na 895 dolarów. Z kolei cała fala spadkowa poprzedzająca trójkąt pozwala założyć, że bessa potrwa nawet do poziomu 580 dolarów. Obszar ten na wykresie zaznaczony jest niebieską linią.

Złoto - wykres miesięczny

Czy złoto w 2015 roku osiągnie:

 

 

Złoto - 2015?

Czy złoto w 2015 roku osiągnie: