Z powodu pandemii i ograniczeń, do odwołania odbiór osobisty książek zostaje zawieszony

Logo Wydawnictwa Linia

( ... szt. )
Ustawienia
Rejestracja Logowanie
Tu jesteś: Strona główna » Ciekawostki rynkowe » Analizy i wykresy » Quercus TFI - 20.07.2014
Reklama

Quercus TFI - 20.07.2014

Głowa i ramiona na szczycie to trzyczęściowa formacja, w której środkowy wierzchołek jest wyższy od każdego z dwóch pozostałych. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowicjuszy jest przedwczesne uznawanie zachowania rynku za formację głowy i ramion. Za pełne ukształtowanie się tej formacji uznaje się moment przecięcia linii szyi. Wiarygodne formacje głowy i ramion powstają nadto tylko po dłuższych ruchach cenowych. Kształty pojawiające się na wykresach, które nie spełniają tych warunków, mogą być mylące."
Jack Schwager Analiza techniczna rynków terminowych

Akcje Quercus TFI w długoterminowym trendzie wzrostowym utrzymywały się od początku 2009 roku, czyli kilka miesięcy po debiucie rynkowym. Pierwsza fala wzrostowa wyniosła cenę akcji z poziomu ok. 35 groszy do 3,78 i trwała rok. Później nastąpiła kilkunastomiesięczna przerwa w trendzie wzrostowym – korekta zniosła kurs do poziomu 1,44 czyli o 61,9%. Od tego momentu, czyli w październiku 2011 ceny systematycznie rosły przez kolejne dwa i pół roku. Do tej pory zwyżka zakończyła się na wysokości 9,55 zł w lutym 2014.

Quercus LT

Najciekawszy jest jednak wygląd wykresu Quercus TFI od października 2013 do kwietnia 2014. Spełnia całkowicie kryteria wyznaczone przez Schwagera. Na przełomie kwietnia i mama 2014 można było wyznaczyć nachyloną ku górze linię szyi (niebieska linia na wykresie), która ostatecznie została przebita 28 maja. Nie towarzyszył temu wydarzeniu wzrost wolumenu, na który zwraca uwagę wielu autorów, jako na element wzmacniający siłę i wymowę formacji. Kolejny miesiąc to ruch powrotny do linii szyi. Na tym etapie zasięg docelowy minimalnego ruchu, wynikającego z formacji można było wyznaczyć w obszarze między 4,26 a 4,97 (jeden zasięg wynika ze zniesienia procentowego drugi z nominalnego).
Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że formacja zaczęła się „rozbudowywać". Według Thomasa Bulkowskiego bardziej wiarygodna formacja głowy z ramionami, którą nazywa „wierzchołkiem głowy i ramion" powinna być symetryczna, a jej linia szyi powinna być jak najmniej nachylona. W tym wypadku, kształt który wcześniej oznaczyliśmy jako ruch powrotny, można określić jako rozbudowane drugie ramię formacji. W tym wypadku do przecięcia linii szyi (linia czerwona) doszło 24 czerwca na poziomie 6.40 zł (ponownie nie towarzyszył temu zwiększony wolumen). Tym razem ruch powrotny był niewielki, zaś fala spadkowa, która nastąpiła okazała się znacznie bardziej dynamiczna. Na podstawie tej większej głowy z ramionami zasięg docelowy można wyznaczyć w obszarze 2,85 a 4,40.

Quercus ST


Na podstawie testów z rynku amerykańskiego Bulkowski pisze:


Ruchy po wybiciu są większe (26%), gdy formacja WGR jest poprzedzona wzrostem krótkoterminowym, niż wtedy, gdy poprzedzają je wzrosty średnio- lub długoterminowe (po 19%)."


W przypadku Quercus TFI mieliśmy bardzo silny wzrost, krótkoterminowy, co więcej formacja należy do wysokich, co zdaniem Bulkowskiego również daje szansę na mocniejszy ruch spadkowy.
Na naszym rynku tak kształtna formacja głowy z ramionami, nie pojawia się zbyt często, warto więc obserwować ją na „żywo" i pamiętać, że zasięg wynikający z formacji to minimalny ruch. Całkowity trend spadkowy może być znacznie mocniejszy.

Złoto - 2015?

Czy złoto w 2015 roku osiągnie: