Logo Wydawnictwa Linia

( ... szt. )
Ustawienia
Rejestracja Logowanie
Tu jesteś: Strona główna » Aktualności » Czytaj w sieci » Blog Appfunds
Reklama

Blog Appfunds

App Funds

Blog inwestora dla inwestorów i oszczędzających. Wędruj drogą od zera do milionera.
 • Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe luty 2020 r.
  Kiedy przeglądamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na luty 2020 r., nie znajdziemy większych zmian w porównaniu ze styczniem.

  Nadal lepszym pomysłem od lokat jest korzystanie z kont oszczędnościowych i wspieranie się udziałem w wybranych promocjach bankowych.

  Czasem da się połączyć premię wraz z solidnie oprocentowanym kontem oszczędnościowym - na przykład w Banku Pekao, który oferuje 200 zł za założenie konta osobistego i 3% na koncie oszczędnościowym (do 30 tys. zł, przez 120 dni).

  Promocję skierowano do osób, które co najmniej od początku 2019 r. nie posiadają konta osobistego, oszczędnościowego ani lokaty w tym banku.

  Wystarczy do końca marca br. złożyć wniosek o otwarcie Konta Przekorzystnego z kartą debetową oraz aplikacją PeoPay i zawrzeć umowę z bankiem online (weryfikacja za pomocą selfie).

  Następnie do końca następnego miesiąca kalendarzowego po zawarciu umowy należy wykonać co najmniej jedną transakcję kartą lub płatność za pomocą aplikacji PeoPay oraz zapewnić sobie wpływ na konto otwarte w promocji w wysokości co najmniej 500 zł (akceptuje się przelewy na własny rachunek z innego banku). Dodatkowo trzeba przynajmniej raz zalogować się do aplikacji PeoPay.

  Za spełnienie tych warunków bank wypłaci pierwsze 100 zł.


  Pekao dołoży kolejne 100 zł za płatności kartą lub aplikacją PeoPay w kolejnych trzech miesiącach kalendarzowych oraz wpływy na konto po min. 500 zł w każdym z tych miesięcy. Dodatkowo wymagane jest logowanie się w aplikacji PeoPay we wszystkich trzech miesiącach.

  Druga część premii zostanie wypłacona do końca lipca br.

  Oprócz bonusów pieniężnych Pekao oferuje konto oszczędnościowe na 3% (do 30 tys. zł, przez 120 dni). W tym przypadku należy koniecznie pamiętać, aby wykonywać z tego konta przelewy wewnętrzna za pośrednictwem bankowości mobilnej, ponieważ pozostałe przelewy są płatne (7 zł).

  Konto Przekorzystne i wydana do niego karta wielowalutowa Mastercard są bezpłatne dla osób do 26. roku życia. Natomiast pozostałe osoby są zwolnione z opłat pod warunkiem zapewnienia sobie wpływu na konto min. 500 zł miesięcznie i wykonania jednej płatności kartą lub aplikacją PeoPay. Z tego wynika, że spełniając warunki bezpłatności konta równocześnie kwalifikujemy się do uzyskania premii 200 zł.

  KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

  Osobiście korzystam od dłuższego czasu z Konta Oszczędnościowego Profit na 2,7% w Banku Millennium (przez 100 dni, do 100 tys. zł). Jego najważniejszą zaletą jest fakt, że wystarczy wycofać środki z banku tuż przed końcem danej edycji promocji (aktualna trwa do 14 marca) i wrócić po weekendzie, aby w praktyce stale trzymać środki na 2,7%.

  Aktualizacja 14 lutego

  Dziś ruszyła promocja w Banku Millennium, w której można zgarnąć 200 zł za otwarcie konta osobistego i kolejne 200 zł za założenie karty kredytowej.

  Podobną stawkę 2,7% oferuje Getin Bank na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (do 100 tys. zł, przez 3 miesiące). Zaletą tego konta jest nielimitowana liczba darmowych przelewów wewnętrznych.

  Getin płaci nawet 3,5% na koncie oszczędnościowym, ale po spełnieniu określonych warunków i na dodatek z górnym limitem 10 tys. zł.

  Należy otworzyć konto osobiste, zapewnić sobie na nie wpływ wynagrodzenia min. 1000 zł miesięcznie oraz wyrazić zgody marketingowe dla banku.

  Więcej konto oszczędnościowych z oprocentowaniem powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł zebrałem poniżej:  NAJLEPSZE LOKATY

  Po przerwie nieco lepsze warunki zaproponował Idea Bank: 2,5 2,4% na trzymiesięcznej i półrocznej Lokacie na Nowe Środki (od 500 zł do 1 mln zł, 2,2% na rocznej, stan środków z 20 stycznia br.).

  W wariancie bez żadnych dodatkowych warunków Idea oferuje Lokatę Nr 1 na 2,1% na rok (nieco mniej na krótsze okresy).

  W momencie publikacji zestawienia w Idei dostępna jest też dwumiesięczna Lokata Styczniowa na 2,3%. Poza tym bank podniósł stawkę do 2,6 2,3% na Lokacie Zawrotnej oferowanej klientom przelewającym środki do innych banków.

  Na nowych klientów Idei czeka trzymiesięczna Lokata Happy na 3,8% (od 500 zł do 20 tys. zł) lub Lokata Happy Pro na 3% (od 20 000,01 zł do 400 tys. zł).

  Kilka innych banków posiada w ofercie tego typu jednorazowe wabiki z ograniczonym maksymalnym limitem do 10 tys. zł: w tym Nest Bank i mBank.

  Podobny limit 10 tys. zł obowiązuje na lokacie mobilnej w Getinie, ale z tej lokaty możemy korzystać wielokrotnie.

  Dla większych kwot wybór jest mocno ograniczony - przykładowo 2,4% na Lokacie Sprint na 180 dni w Toyota Bank.

  PODSUMOWANIE

  Zasadniczo lepiej wybrać konto oszczędnościowe, ewentualnie obligacje skarbowe (na przykład indeksowane inflacją) lub szukać zysków gdzie indziej.

  Przy realnie ujemnych stopach procentowych depozyty bankowe przegrywają z inflacją CPI. Dlatego osobiście trzymam w bankach głównie podręczne środki.

  W banku najłatwiej zarobić dzięki wybranym promocjom:

  400 zł na zakupy w Lidlu + darmowa karta kredytowa Citi Simplicity >>


 • Powraca łatwe 200 zł za założenie konta + 200 zł za kartę kredytową w Banku Millennium
  Dziś powróciła bestsellerowa promocja, w której Bank Millennium oferuje 200 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie prostych warunków. Dodatkowo klient banku może zyskać kolejne 200 zł za założenie karty kredytowej i do 760 zł w postaci zwrotów za zakupy kartą. Dołóżmy do tego 3% na miesięcznej lokacie urodzinowej (do 10 tys. zł) oraz 2,7% na koncie oszczędnościowym (do 100 tys. zł) w regularnie powracającej promocji i razem powstaje naprawdę interesujący zestaw.

  200 ZŁ ZA ZAŁOŻENIE KONTA OSOBISTEGO

  W promocji "200 zł na Nowy Rok" mogą wziąć udział nowi klienci Banku Millennium, którzy w dniu 7 lutego 2020 r. nie posiadali żadnego produktu banku (w tym jednostek funduszy inwestycyjnych), ani nigdy wcześniej nie otrzymali bonusów powitalnych w akcjach organizowanych przez bank i inne podmioty z nim współpracujące.

  Zasady są bardzo proste.

  1. Najpóźniej do 27 marca 2020 r.. złóż wniosek o otwarcie konta wraz z kartą debetową i do końca marca 2020 r. zawrzyj umowę z bankiem.

  Przy składaniu wniosku zaznacz zgody marketingowe dla banku i podmiotów z nim współpracujących.


  Umowę podpisujemy za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku (w tym drugim przypadku należy zaznaczyć, że złożyliśmy wniosek wcześniej w internecie).

  2. Do 30 czerwca 2020 r. aktywuj aplikację mobilną banku.

  3. W każdym z następujących trzech miesięcy: kwietniu, maju oraz czerwcu 2020 r. zapewnij sobie wpływy na konto otwarte w promocji w wysokości min. 1000 zł (możemy przelać sobie sami pieniądze z konta w innym banku). Oprócz tego w każdym z powyższych trzech miesięcy wykonaj co najmniej jedną płatność kartą debetową lub BLIKIEM.

  I to tyle wymogów.

  Bank przeleje premię 200 zł na konto otwarte w promocji do 20 lipca 2020 r. Do tego czasu musimy posiadać aktywne konta i nie odwoływać zgód marketingowych.

  Tutaj złożysz wniosek w promocji:


  Regulamin promocji.

  Konto 360º

  Konto 360º jest darmowe pod warunkiem, że wpływa na nie przynajmniej 1000 zł miesięcznie i wykonujemy co najmniej raz w miesiącu płatność kartą lub BLIKIEM. Z tego wynika, że spełniając wymogi bezpłatności, przy okazji kwalifikujemy się do odebrania premii 200 zł.

  Osoby w wieku 18-26 lat mogą wybrać Konto 360º Student, które jest bezpłatne, o ile wykonamy w miesiącu przynajmniej jedną płatność kartą lub BLIKIEM. W tym przypadku proszę również pamiętać o wpływach po 1000 zł w kwietniu, maju i czerwca 2020 r., aby zakwalifikować się do otrzymania premii.

  Cenniki i regulaminy Banku Millennium.

  KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE PROFIT NA 2,7%

  Bank Millennium regularnie oferuje konkurencyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Aktualnie stawka wynosi 2,7% (do 100 tys. zł, przez 100 dni od wpływu pierwszych środków).

  Obecna promocja konta oszczędnościowego na nowe środki trwa do 14 marca 2020 r., kolejna powinna ruszyć 15 marca.

  Sam korzystam z tego banku w dużej mierze z powodu oferowania konta oszczędnościowego i możliwości "rolowania" środków - wystarczy tuż przed zakończeniem danej edycji promocji konta oszczędnościowego "wyczyścić" saldo w Banku Millennium (w aktualnej do piątku 13 marca włącznie) i wrócić z pieniędzmi po weekendzie.

  Jeden przelew miesięcznie z konta oszczędnościowego jest darmowy, kolejne kosztują 7,5 zł.

  Przetestowałem bank i przy okazji zgarnąłem bonus 150 zł, a potem zostałem i nie zamierzam rezygnować z konta.


  Obecnie bank proponuje wyższą premię, czyli 200 zł i na dodatek można też zarobić w innych promocjach. I to całkiem sporo.

  LOKATA URODZINOWA NA 3% ORAZ 200 ZŁ ZA KARTĘ KREDYTOWĄ + MONEYBACK DO 760 ZŁ

  Oprócz tego Millennium co roku oferuje miesięczną lokatę urodzinową na 3% (do 10 tys. zł). Możemy ją założyć w ciągu 30 dni od naszych urodzin.

  Do zgarnięcia jest jeszcze kolejne 200 zł za założenie karty kredytowej.

  W skrócie należy zawnioskować o kartę najpóźniej do 31 marca 2020 r. i otrzymać ją z limitem min. 3000 zł, a następnie wydać nią w trzech kolejnych miesiącach po 200 zł.

  Oprócz tego płacąc karta w wybranych sklepach otrzymamy do 5% zwrotu za zakupy (maksymalnie 760 zł rocznie).

  Regulamin promocji.

  Karta jest darmowa przez pierwszy rok, o ile wykonamy nią przynajmniej jedną płatność miesięcznie. W promocji obowiązuje limit 10 000 przyjmowanych wniosków.

  Wniosek o kartę składamy w bankowości internetowej lub mobilnej Millennium, czyli musimy posiadać konto osobiste. W takim razie najlepiej zacząć od promocji z łatwą premią 200 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków, a potem ewentualnie dodatkowo zarobić jeszcze na karcie kredytowej.

  Podsumowując - uważam, że warto przetestować bank i przy okazji zgarnąć łatwe 200 zł za koto i rozważyć kolejne 200 zł premii za kartę kredytową (a ze zwrotami 5% za transakcje kartą kredytową może dojść jeszcze następne 760 zł).
 • Zgarnij 400 zł na zakupy w Lidlu za przetestowanie darmowa karty kredytowej Citi Simplicity
  Wystartowała promocja, w której bank Citi Handlowy oferuje 400 zł na zakupy w Lidlu w zamian za przetestowanie darmowej karty kredytowej Citi Simplicity.

  Do promocji mogą przystąpić osoby, które nie posiadają karty kredytowej w Citi co najmniej od 1 stycznia 2018 r.

  Standardowo bank wymaga również określonych dochodów: 1200 zł netto i zatrudnienie od co najmniej trzech miesięcy (akceptowane są też różne świadczenia, typu renta, emerytura oraz inne dochody, na przykład z najmu), a dla prowadzących działalność gospodarczą 2500 zł netto oraz co najmniej 2 lata działalności.

  Jakie są warunki?

  1. Najpóźniej do 20 kwietnia br. na stronie promocji złóż wniosek o bezpłatną kartę kredytową Citi Simplicity.


  2. Przedstaw bankowi dokument potwierdzający dochody i zawrzyj umowę o kartę.

  3. Zainstaluj aplikację mobilną Citi Mobile i aktywuj nią kartę.

  4. Co najmniej raz zaloguj się d bankowości internetowej lub mobilnej Citi (najpóźniej do końca pierwszego miesiąca kalendarzowego następującego po zawarciu umowy - dla karty założonej w lutym termin upłynie 31 marca).

  5.Wykonaj transakcje bezgotówkowe kartą za łączną kwotę min. 2000 zł do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zawarcia umowy - dla umowy zawartej w lutym oznacza to czas do końca maja.

  Akceptowane są wszystkie standardowe płatności za zakupy, również w internecie. Natomiast nie będą uznawane transakcje szczególne - w tym wymiana walut, zakłady bukmacherskie czy kasyna.

  Informację o przyznaniu nagrody bank przyśle pocztą wewnętrzną w bankowości internetowej Citibank Online do końca następnego miesiąca kalendarzowego po spełnieniu warunków promocji.

  Nagroda zostanie wysłana na adres korespondencyjny w formie dwóch Kart Prezentowych, każda o wartości 200 zł. Można z nich korzystać wielokrotnie przy płaceniu w kasach sklepów sieci Lidl przez kolejne 6 miesięcy, aż do wyczerpania limitu.

  Regulamin promocji.

  Regulamin kart Lidl.

  Tabela Opłat i Prowizji.

  Karta Citi Simplicity jest całkowicie bezpłatna, o ile przy jej zakładaniu i później nie uruchomimy dodatkowych usług typu Citi Phone. Wystarczy regularnie spłacać całą kwotę z wyciągu, aby nie zapłacić dodatkowo ani grosza, a przy okazji zgarnąć solidny i praktyczny bonus.

  Sam też chętnie robię zakupy w Lidlu i na pewno wielu osobom przyda się takie dodatkowe 400 zł, zwłaszcza przy szybko drożejącej żywności.

  Plusem promocji jest fakt, że możemy rozłożyć w czasie wymagane 2000 zł łącznych płatności w odpowiadającym nam tempie.

  Przetestuj darmową kartę kredytową Citi Simplicity i zgarnij 400 zł na zakupy w Lidlu:
 • Wirus nie zatrzymał Amerykanów, a polscy inwestorzy stawiają na mniejsze spółki
  Po krótkim strachu przed koronawirusem Amerykanie znowu wyciągnęli swoje indeksy giełdowe na maksima wszech czasów.

  Na razie problem przede wszystkim dotyka Chiny i tamtejszą gospodarkę. Jednak naprawdę nie jest łatwo ocenić faktyczne zagrożenie wirusem i jego długoterminowe konsekwencje, w tym ekonomiczne.

  Moim zdaniem ryzyko pozostaje wysokie, a jego ocenę utrudnia wątpliwa jakość chińskich statystyk (w tym momencie łącznie na całym świecie potwierdzono ponad 37 tys. przypadków zarażenia koronawirusem i 813 zgonów).

  Nie wpływa to w żaden sposób na moje plany inwestycyjne na 2020 rok - nadal buduję defensywny portfel amerykańskich spółek dywidendowych, aby zapewnić sobie strumień przychodów w walutach obcych. Równocześnie czekam na głębszą korektę na rynkach, aby odebrać niżej tanie fundusze ETF.

  Szerzej na ten temat pisałem tutaj:

  Oto moja strategia giełdowa na 2020 r. >>


  Z powodu kosztów postawiłem na holenderskiego brokera DeGiro, który oferuje bardzo niskie prowizje maklerskie i darmowe fundusze ETF (raz w miesiącu kupno/sprzedaż bez prowizji z tej listy).

  W sumie portfel urósł mi tu już do dość sporych rozmiarów (wartość ponad 30 tys. USD, generujący średnio miesięcznie blisko 90 dolarów netto z dywidend):

  Miał być testowy portfel dywidendowy w DeGiro, ale trochę za bardzo się rozpędziłem. No i trochę przesadzili z tymi wzrostami w USA.😎 pic.twitter.com/N554lnATPv
  — Zbyszek Papiński (@appfunds) February 8, 2020
  Dlatego rozglądam się za kolejnym brokerem zagranicznym, aby otworzyć nowy rachunek (prawdopodobnie wybiorę Interactive Brokers).

  Co do konkretnych spółek w portfelu, nie chcę niczego polecać. Podam tylko kilku moich ulubieńców:

  1. McDonald's.

  2. Johnson & Johnson.

  3. PepsiCo.

  4. Clorox.

  5. Microsoft.

  W tym momencie ich kursy są za wysokie, aby dokładać (zwłaszcza Microsoftu) i startowa stopa dywidendy byłaby dla mnie za niska.

  Ten portfel zacząłem budować dopiero jesienią ubiegłego roku, więc nie było łatwo znaleźć spółki w rozsądnych cenach. W efekcie jestem niedoważony w sektorze technologicznym.

  A co do samego DeGiro, jest to tani broker dla inwestorów, którzy najbardziej cenią sobie niskie koszty. Myślę, że najrozsądniej najpierw wpłacić niewielką kwotę i sprawdzić, czy nam pasuje, a dopiero potem rozważyć większe wpłaty.

  Po ogłoszeniu przejęcia przez niemiecki Flatex z licencją bankową poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wzrósł.

  Jeżeli chcesz przetestować DeGiro, tutaj założysz bezpłatne konto maklerskie:
  Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany, ani nie powstał we współpracy z DeGiro. Natomiast otrzymam wynagrodzenie za skorzystanie z powyższych linków partnerskich i założone przez Was rachunki maklerskie. Z góry dziękuję!

  POLSKA

  We wrześniu 2019 r. inwestorów ucieszył debiut na GPW polskiego ETF-u naśladującego zachowanie indeksu średnich spółek mWIG40TR (mWIG40 + dywidendy spółek):

  Na giełdzie debiutuje drugi polski ETF. Tym razem pora na średnie spółki >>

  Pierwsze miesiące należą do bardzo udanych, o czym świadczą aktywa, które przekroczyły 100 mln zł oraz przyzwoita stopa zwrotu (powyżej 7% od startu).

  Osobiście skorzystałem w tym przypadku z oferty ING - do końca marca trwa promocja z prowizją 0,1% (min. 1,5 zł), a nowy klient banku dodatkowo może zgarnąć 160 zł za założenie konta osobistego (premia zwróci nam koszty prowizji maklerskich i to z nawiązką). Poza tym bank organizuje też promocje dla obecnych klientów - na przykład aktualnie oferuje 120 zł za wpływy wynagrodzenia.

  Kolejnym bardzo wyczekiwanym przez rynek ETF-em jest taki, który będzie podążał za indeksem małych spółek sWIG80TR (sWIG80 + dywidendy wypłacane przez spółki). Dlatego regularnie staram się dotrzeć z tym przekazem do potencjalnego emitenta:

  Widać, że rynek potrzebuje #ETF-ów na mniejsze spółki. Dla porównania znacznie dłużej działający Wasz ETF na WIG20TR ma mniej niż 30 mln zł aktywów.

  Nie ma rady - trzeba tworzyć ETF sWIG80TR 🙂
  — Zbyszek Papiński (@appfunds) February 6, 2020
  Przy okazji zapraszam do dołączenia do ponad 4,5 tys. użytkowników i śledzenia mojego profilu na Twitterze.

  Oczywiście duże znaczenie ma w tym przypadku bardzo dobre zachowanie mniejszych spółek w ostatnich miesiącach:


  Na razie inwestorom pozostaje samodzielna selekcja spółek.

  Tymczasem polski rynek wyraźnie się podzielił i zdecydowanie gorzej wygląda zdominowany przez Skarb Państwa WIG20:


  Osobiście trzymam tu pośrednio malutką pozycję w postaci jednostek funduszu inPZU Akcje Polskie i w najbliższych tygodniach nie zamierzam tego zmieniać.

  PODSUMOWANIE

  Większość inwestorów cierpi na "home bias", czyli nadmiernie przeważanie w portfelu akcji ze swojego kraju. Tymczasem w ujęciu globalnym Polska stanowi zaledwie ułamek procenta kapitalizacji najważniejszych indeksów.

  Dlatego zachęcam do wyjścia z inwestycjami również za granicę, co obecnie jest dużo prostsze i tańsze niż w przeszłości, przede wszystkim dzięki tanim ETF-om (choćby tym dostępnym w DeGiro).

  Owszem, oczywiście łatwiej poruszać się nam na znanym rynku i w przypadku inwestycji w poszczególne akcje bardziej naturalna jest selekcja polskich niż na przykład niemieckich. Jednak warto otworzyć się na nowe możliwości.

  Dlatego w ostatnich latach w moim portfelu inwestycyjnym zrobiło się znacznie bardziej międzynarodowo, choć wiadomo, że z GPW całkowicie nie zrezygnowałem i nie zamierzam tego robić.

  PS

  Co do szczegółowych pytań, które pojawiały się przy innych wpisach (np. o CCC czy wybór nowe IKE/ZUS), proszę o ich powtórzenie tutaj w komentarzach i razem podyskutujemy.


 • Inflacja CPI już 3,4%. RPP nie reaguje, a prezes NBP widzi szansę na... obniżkę stóp
  Szybki szacunek inflacji CPI za grudzień 2019 r. zaskoczył wielu ekonomistów. 3,4% w skali rok do roku to znacznie powyżej prognoz, a  jednym z głównych "winowajców" okazała się drożejąca średnio o 7% żywność.

  Jeżeli dołożymy do tego podwyżki cen energii elektrycznej, drożejące usługi, ropę naftową i w ślad za nią paliwa (konflikt na Bliskim Wschodzie), wzrost płacy minimalnej czy podwyżkę akcyzy na papierosy i alkohol oraz kilka innych czynników, to razem powstaje mieszanka wybuchowa. Teraz możemy tylko zgadywać, ile wyniesie inflacja CPI w styczniu i kolejnych miesiącach.

  Pomimo że inflacja już poszybowała wyraźnie powyżej celu NBP (2,5%) i dalej będzie rosła, RPP nie zamierza reagować.

  Co więcej, po zakończonym w środę posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że prędzej oczekuje... obniżki stóp procentowych niż podwyżek, aby stymulować zwalniającą gospodarkę.


  Zdaniem prezesa Glapińskiego inflacja CPI wzrośnie w styczniu do 3,6%, w lutym do 3,8% i stopniowo powinna wyhamować. Według niego nie przekroczy ona 4% w 2020 r.

  Komunikat po posiedzeniu RPP.

  W tej sytuacji w szczególnie kiepskim położeniu znaleźli się oszczędzający w bankach. Od blisko pięciu lat stopy procentowe zamrożono na poziomie 1,5% (referencyjna), a konsolidujące się banki coraz słabiej rywalizują o depozyty klientów.

  Osobiście nie zakładam nowych lokat i jedynie korzystam z najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych dla płynnej gotówki i funduszu bezpieczeństwa.

  Poza tym możemy zarobić w banku dzięki udziałowi w prostej promocji, takiej jak na przykład ta:

  200 zł za założenie Konta Przekorzystnego w Banku Pekao >>

  Natomiast trzymanie dużych kwot na realnie ujemnie oprocentowanych lokatach i kontach wydaje się wątpliwym pomysłem.

  Oczywistym tropem do rozważenia są obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Sam posiadam ich dość sporo:


  Nie są one pozbawione wad, ponieważ w pierwszym roku ich oprocentowanie nie powala na kolana (na przykład 10-latki płacą 2,7%) i dopiero w kolejnych latach wygląda ono zdecydowanie lepiej (inflacja CPI za poprzedni rok + premia, na przykład 1,5 punktu procentowego dla dziesięciolatek).

  Na dodatek sprzedaż takich obligacji przed terminem wykupu wiąże się z opłatą, czyli w praktyce utratą części odsetek.

  Mimo tych zastrzeżeń uważam te obligacje za niezły pomysł i nie ma takiego banku, który zaoferuje mi na lokacie 5% lub więcej (przy inflacji 4% wyjdzie nawet 5,5% brutto).

  Zastanawiam się też, jak obecną sytuację oceni kapitał zagraniczny. Czy rosnąca inflacja i realnie ujemne stopy procentowe nie zachwieją kursem złotego?

  Tego nie wiem

  Po prostu skonstruowałem sobie rezerwę walutową (najczęściej dobierałem franki, dolary, funty czy euro w Walutomacie).

  Pomimo szczerych chęci nadal nie przekonałem się do kryptowalut.

  Teraz już praktycznie przestałem dokładać, ponieważ wszystkie najważniejsze banki centralne prowadzą bardzo łagodną politykę monetarną, czego efektem jest kiepskie oprocentowanie lokat i kont walutowych.

  Postanowiłem poszukać innego, nieco ryzykowniejszego sposobu, aby zarabiać więcej w walutach niż na mizernych odsetkach w bankach. Dlatego od kilku miesięcy buduję defensywny portfel amerykańskich spółek dywidendowych, który już mi zapewnia regularne przychody w USD (kilkadziesiąt dolarów miesięcznie).

  A czy polskie akcje są dobrą tarczą antyinflacyjną? W tym przypadku nie posiadam zdecydowanej opinii i pozostaję głównie obserwatorem. Owszem, znajdziemy argumenty za wzrostem kursów (na przykład nadchodzące napływy z PPK), ale również i zagrożenia (między innymi zwolnienie gospodarki i gorsze wyniki wielu spółek) - więcej na ten temat napisałem tutaj.

  Tradycyjnie wiele osób uważa, że przed inflacją dobrze chronią nieruchomości i metale szlachetne.

  Jednak ich aktualne ceny nie są niskie (oględnie mówiąc).

  Budowa domu czy kupno mieszkania na własne potrzeby wydają się niezłą opcją na "zagospodarowanie" coraz mniej wartych PLN-ów. W przypadku spekulacji czy inwestycji wyniki będą bardzo zróżnicowane.

  Osobiście posiadam kilka REIT-ów, czyli funduszy nieruchomości wypłacających wysoką dywidendę.

  A co do złota pamiętam, że kiedy płaciłem za uncję ponad 4 tysiące złotych, wydawało mi się, że jest drogo. Teraz mamy na liczniku ok. 6 tys. zł za uncję. To nie są ceny dla mnie. Niech walczą inni.

  Pół roku temu już dyskutowaliśmy na blogu o tym, co robić, aby chronić się przed inflacją. Przewinęło się wiele pomysłów. Powtórzę, że według mnie nie warto trzymać się kurczowo jednego, tylko lepiej realizować kilka.

  Ciekaw jestem, jak teraz radzicie sobie z problemem inflacji pożerającej oszczędności. Zachęcam do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach.

  A osoby, które chcą zdobyć łatwą premię i przetestować bank, zapraszam tutaj:

  200 zł za założenie Konta Przekorzystnego w Banku Pekao >>